Firmamız & Hakkında

İzmir'de Faaliyet Gösteren Firmamız; Hijyen, Kaliteli Malzeme, Uygun Fiyat ve İstediğiniz Yerde Lokma Dökme ile Hizmetinizdedir.
Firmamız müşterilerimizin talebi doğrultusunda ister El ile ister Makina ile Fındık Saray Lokma ve İzmir Lokma (Halka Lokma) dökmektedir. Düğünlerinizde, sünnet törenlerinizde, mevlitlerinizde, işyeri açılışlarınızda, davetlerinizde dilediğiniz her alanda Lokma, Helva, Pilavüstü Döner hizmetlerimizle size hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz.
İzmir Lokma un, maya, tuz ve şekerle hazırlanan hamurun, sıvı yağda kızartılmasıyla hazırlanan, şerbetle tatlandırılarak servis yapılan bir Türk tatlısıdır. Türkiye'deki bazı yörelerde şerbet dökülerek tatlı olarak yenilmesine rağmen, bazı yörelerde pişi gibi Şerbetsiz peynir ile yenilmektedir. Ortası delikli yuvarlak şekilde ve küre şeklinde iki tipi vardır. Halk arasında küre şeklinde olana Saray lokması denir. Kaynağı Osmanlı Sarayına dayanmakla birlikte halk arasında da yapımı yaygınlaşmıştır. Özellikle İzmir kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yüzden İzmir Lokması olarak da bilinir. İzmir'de dini öneme sahip günlerde her köşe başında pişirilen lokma tatlısının halka ücretsiz dağıtıldığı görülebilir. Özellikle sünnet düğünlerinde Lokmanın taze olarak hazırlanması, pişirilmesi ve davetlilere dağıtılması adettendir. Lokman’ın birçok çeşidi de bulunmaktadır. Ankara'nın Güdül-Ayaş yörelerinde Bırtlak diye bilinen bir lokma çeşidi vardır. Lokma kelimesi bir ağız, bir yudum, bir parça yemek anlamına gelen yani lukma kelimesinden gelmiştir. Lokmanın bir çeşidi olan bugün Arap kültüründe var olan yani "kadı lokması" El-Bağdadi tarafından 13. yüzyılda tarif edilmiştir. Yunancada lokma ile ilgili "ise büyük loş loku mas" (yani "Sen büyük bir lokmasın" sözü vardır. Günümüze bu şekilde ulaşan İzmir Lokmasını siz değerli müşterilerimize KEREM LOKMA olarak kaliteden ödün vermeden size sunmanın gururunu yaşıyoruz

İzmir Lokmacılık hizmet verdiğimiz kardeş firmamızdır.http://www.izmirlokmacilik.net